КАКО ОДАБРАТИ ПРАВИ ФАКУЛТЕТ
Драги матуранти, пандемија Вируса Корона нажалост одузима нам нам пуно драгоценог времена које би у нормалним околностима провели у раду и дружењу у Дому. Исто тако пандемија није зауставила време, време неумољиво тече месеци пролазе и ево вас скоро на крају Средње школе. Исред вас се отвара нови животни пут и убрзо ћете се наћи пред једном озбиљном недоумицом који факултет одабрати! Готово је са „мирном луком“ средње школе двоумићете се се између више факултета или чак уопште нећете знати шта би уписали. Без бриге, има времена није касно!
Ево неколико брзих и корисних савета како да се упутите на праву адресу високог образовања.
5 КОРАКА КА УСПЕШНОЈ ОДЛУЦИ
- Тест професионалне орјентације
Уколико стварно незнате ни један факултет који вас привлачи ово може бити право решење за вас. По интересовањима овај тест вам може указати на то која су права решења за вас. Препоручујем вам бесплатни онлајн тест са ,,инфостуда” мада ћу напоменути да они не дају листу високих школа, тако да њих морате сами да осмотрите.
Такође, тест професионалне орјентације можете одрадити у Националним службама за запошљавање које се налазе у вашим градовима.
2. Предмети
Ово је јако важно! Колико год да вас занима одређена област не мора да значи да су предмети на факултету онакви каквим их ви замишљате. Управо су предмети које ћете слушати суштина студирања јер ће вам на њих одлазити време наредне 4 године. Добро проучите наставни план факултета који вас интересује. Неретко се дешава да назив смера факултета звучи потпуно примамљиво, а да када погледате наставни план (предмете) све је одрађено потпуно неквалитетно, да не кажем „онај ко је смишљао промашио је тему“.
3. Капацитет
Одређни људи „полете“ и одаберу факултет који по њиховом нивоу заинтересованости и мотивације је претежак. Уколико размишљате да упишете нпр. Медицински факултет, а у средњој школи нисте имали додирних тачака са медицином, или нисте волели да учите, биологију, хемију и сличне предмете, онда је врло вероватно да ће овај факултет бити превелики залогај за вас. Наравно, то немора да буде увек правило, јер уколико нешто стварно желите за вас ништа неће бити неостварљиво. Желео бих да вам испричам и свој лични пример, како сам ја одабрао факултет. Децо ви сви знате да је ваш васпитач по професији професор историје, али сам у средњој школи врло мало додирних тачака имао са историјом, јер сам завршио Техничку школу смер Машински техничар за компијутерско конструисање. Оно што желим да вам кажем јесте да пратите своје снове и да упишете оно што волите а не оно што други од вас очекују . Наравно оно што је такође важно, размислите добро да ли имате довољно поена из средње школе за факултет који вам је у глави.
4. Предрасуде
Немојте имати предрасуде према високим школама и приватним факултетима али будите паметни и обазриви по том питању, многи приватни факултети су јако скупи а много њих није ни акредитовано (непризнају се дипломе). Наравно многи од приватних факултета су изузетно квалитетни за област у којој образују младе људе. Тако да, немојте се у старту ограничавати и пред себе постављати само државне факултете, јер можда нека висока школа или приватни факултет (ако сте у финансијској могућности) имају бољи програм за ваша интересовања и ваш капацитет од било ког државног факултета.
5. Препоруке
Препоруке су веома важне. Наравно, ако сте срећници да знате неког у вашем окружењу да студира факултет који бисте студирали не устручавајте се да пишете тој особи или чак да је позовете на кафу. Информације из прве руке су увек добре АЛИ пазите кога питате! Уколико седнете да причате са особом која у животу није заинтересована ни за шта сем да „блеји“, наравно да ће вам рећи да је факултет претежак и да су професори престроги. Исто то важи и за приче које ћете чути о одређеном факултету. Када бих Вам писао које сам све приче чуо везане за пријемни испит за Филозофски факултет Ниш, роман Тихи Дон би био сликовница.
За крај бих додао да не треба да вас буде срамота уколико не упишете факултет! Не треба да се плашите паузирања године како би се за то време пронашли. Не треба други да одлучују за вас шта ћете уписати, а поготово не родитељи (немате 5 година!). Такође немојте јурити за друштвом као да сте још увек несигурни средњошколци!
И само храбро и без фрке, факултет уосталом брзо прође, битно је да проведете квалитетних 3-4 или 5 година у „дружењу“ са њим. А свој животни пут ћете стварати тек након њега.
Марко Петровић, проф. историје
Васпитач у Дому ученика средњих школа Књажевац