Из латинског identita, идентитет је скуп обележја појединаца или заједнице.Та обележја, карактеришу субјект или колектив пред другима. Идентитет је свест коју особа има о себи и која га чини различитом од других.
Лични идентитет
Идентитет је садржан у одговору на питање “Ко сам ја?”Одговор на то питање зависи од много чега.С једне стране , зависи од индивидуалних карактеристика, а са друге стране од свеукупног друштвеног и историјског контекса у ком се појединац налази и у којем се развија. Неки аспекти идентитета су видљиви, а други мање видљиви.
Сви аспекти који чине идентитет неке особе односе се на:
- Улоге које имамо у животу (син/ћерка, отац/мајка, студент, професор, пријатељ, члан неке странке, љубитељ рок музике и сл.)
- Место где смо рођени и где живимо (држава, град, општина и сл.)
- Расну, националну и религијску припадност.
- Пол и сексуално опредељење
- Физичке карактеристике (боја косе, очију, раст, тежина и сл.)
- Припадност мањијској или већинској групи
- Оно што не желимо да будемо (на пример, себе одређујемо и тиме што не желимо да будемо припадник неке странке, што нисмо зависник од цигарета, алкохола, неморална особа и сл.)
Наш идентитет подједнако чине они аспекти који нису ствар личног избора (расна, национална припадност, место где смо рођени, неке од физичких карактеристика ) као и они аспекти који саме бирамо (члан странке, навијачке групе, љубитељ одређене врсте музике, итд.)
Начин на који дефинишемо себе, одређен је нашим опажањем друштвено-историског и културног контекста у којем одрастамо и у којем се налазимо. Доживљај личног идентитета, представља покушај особе да све аспекте идентитета уклопе у један особен, јединствен склоп који ће јој дати осећај јединствености, непоновљивости и индивидуалности упрукос опаженим сличностима/разликама са другим људима.
Групни идентитет
Када кажемо да је друштвени, историски и културни контекст основа за развој личног идентитета, односно да се лични идентитет развија и дефинише кроз односе са другима, онда морамо бити свесни тешкоће разликовања личног и групног идентитета.
Групни идентитет, тј. Осећање да припадамо одређеној групи са којом делимо исте ставове, понашања и вредности, веома је важан, пошто особи пружа осећање припадности, сигурности и заштите, као и могућност да себе и своју групу вреднује у односу на друге групе и њихове припаднике.
Шта год био кључ идентитета, и како год се особа приказивала, увек ће имати потребу да улаже у своје границе према свету и људима, и сија најсјаније што може, својим личним сјајем. Не постоје две идентичне особе на свету. Свако од нас је личност за себе, и на површини нам сијају различите ствари. Могу се смењивати током живота, и уступати место једна другој, али свака од њих остаје као наслов фазе коју смо прошли и која нас је формирала у особу која смо сада.
Литература и извори: За разлику богатије – Приручник за интеркултурално образовање – Центар за права детета, Јелена Врањешевић, Зорица Трикић, Ружица Росандић. БГ, 2004; интернет адреса: https://pricajmootome.rs/test/index.php/psiholoski-kutak/zanimljivi-tekstovi/151-identitet
Горан Аранђеловић, проф. физичке културе
Васпитач – шеф васпитне скужбе у Дому ученика средњих школа Књажевац