КУЛТУРА
Значење речи култура
Када чујемо реч култура, најчешће прво помислимо на позориште, књигу, концерт, односно на разне облике елитне културе. Међутим култура има и много шире значење. Свака људска заједница развија своју културу која се препознаје по томе:
- како њени припадници разликују добро од лошег
- како организују односе у породици
- односе између жена и мушкарца
- како опажају време
- које традиције сматрају значајним
- којим језиком говоре
- која правила поштују приликом припремања и узимања хране и пића
- како размењују информације
- како распоређују друштвену моћ и ко њоме располаже
- како реагују на друге културе
- каква је улога религије у друштвеном животу.
О култури бисмо могли да размишљамокао о некој врсти softvera, попут компјутрског програма и неке основне претпоставке о свету ком живимо, вредности и норме којих се придржавамо, језик којим говоримо, начин на којим се одевамо и хранимо, начин на који комуницирамо и како се односимо према супротном полу… читав тај програм одређује наше свакодневно понашање.
Три нивоа културе
Бољем разумевању културе може допринети и разликовање неколика нивоа испољавања културних особености:
- Конкретни ниво испољавања културних особености се односи на све лако уочљиве сачиниоце културе попут одеће, музике, хране, игара и сл.
- Ниво понашања се препознаје по друштвеним улогама које постоје у једној култури, по вербалној и невербалној комуникацији, по начину опхођењу према припадницима неке друге културе или према припадницима исте културе али супротног пола или другачијег друштвеног положаја.
- Симболички ниво укључује све вредности и веровања карактеристичне за дату културу. Те дубинске компоненте културе се испољавају у понашању њених припадника , у томе како играју поједине друштвене улоге, у томе шта и како говоре.
Неким људима култура има негативно значење и мисле да култура може довести до подела, сукоба, ратова. С друге стране, већина људи мисли да култура може довести то заједничког идентитета или визије.
Култура није само оно што читамо, што пишемо, што сликамо, што зидамо – него, култура је и поглед и осмех, и понашање, и гестикулација, и говор, јер се примећује од начина како некоме кажемо здраво, па до једне песме, слике, грађевине….
Иво Андрић
Литература и извори: Интеркултурално учење.Т-кит, БГ, 2005.;За разлику богатије – Приручник за интеркултурално образовање – Центар за права детета, БГ, 2004; интернет адреса (www.casopiskultura.rs).
Горан Аранђеловић, проф. физичке културе
Васпитач – шеф васпитне скужбе у Дому ученика средњих школа Књажевац