САМОПОУЗДАЊЕ У АДОЛЕСЦЕНЦИЈИ
Период у којем не идете у школу, не можете се дружити са својим вршњацима као раније, можете искористи за рад „на себи“. Можете радити на подстицању свог самопоуздања, које зна да осцилира, не само у периоду адолесценције, већ током читавог живота. Зато је важно да имамо на уму развој и подстицање свог самопоуздања увек кад приметимо да оно иде силазном линијом.
Самопоуздање је једна од важних особина у свим сферама живота. У тесној је вези са сликом о себи, односно, мишљењем о самом себи, схватањем својих способности, могућности, вредновањем самог себе.
Самопоуздање није наследно, оно се гради, али и руши. Подложно је променама које проистичу из нових искустава. Сва искуства, која стичемо свакодневно, позитивна или негативна, утичу на слику коју ћете развити о себи, нарочито у периоду адолесценције.
Они који имају развијено самопоуздање сигурнији су у себе, верују у своје способности, отворенији су, енергични, одлучни. Они лакше ступају у контакте са вршњацима, постижу успех у школи, спортским или другим активностима, креативни су, знају да се носе са неуспесима и критикама.
Био би то циљ коме треба тежити.
Самопоуздање подразумева да очекујемо од себе оно што можемо да остваримо, ни мање ни више. Потребно је да се прихватимо изазова који су пред нама и да остварујемо своје циљеве, стрпљиво, постепено и упорно. Притом је важно да туђе мишљење о нама самима не усвајамо као наше лично,поготово ако је негативно, јер тако стварамо негативна уверења о себи. На основу негативних уверења усмеравамо се само на оно што је лоше, осећамо се неприхваћенима, посебно од групе вршњака, што нас може довести до одустајања од дружења са вршњацима.
Слика о себи и доживљавање себе важно је својство личности али је повезано са виђењем других особа и ситуацијама које намеће окружење.
Слика о себи подразумева самопоштовање себе, од физичког игледа до ставова и уверења која имамо о својим способностима, умењима, знањима и могућностима.
У ситуацији када разматрамо слику о себи, односно, како видимо себе, долазимо до самопоштовања. Самопоштовање представља процену слике о себи и носи питања која сви постављамо себи: Јесам ли вредан као особа? Прихватам ли себе онаквим какав јесам? Колико сам успешан у ономе што радим (успех у школи и сл.).
У периоду адолесценције јављају се прва озбиљнија романтична искуства у којима је важно имати довољно самопоуздања. Наиме, девојке осећају посебан притисак када се ради о физичком изгледу. Таблоиди и друштвене мреже намећу стандарде (неприхватљиве), којима адолесценткиње желе да удовоље како би биле „ИН“. Погрешно. „ИН“ је бити свој, аутентичан а не робовати скоројевићким захтевима. Важно је да о себи, свом изгледу и понашању мислите позитивно и тако се и понашате. Никада не критикујте себе, већ своје понашање, ако има потребе за тим. То исто очекујте и од других.
Поглед у огледало
Поглед у огледало може утицати на побољшање самопоуздања. Погледајте се у огледало. Спознајте шта вам открива одраз.Осмотрите свој одраз: очи, поглед, стас, фигуру. Дефинишете шта вам се допада у том одразу, а шта вам се не допада. Побројте и запишите све што вам се допада и што вам се не допада. Похвалите себе за све што вам се допада у одразу (нпр. имам лепе очи, доброг сам стаса, волим своју косу и слично), а радите на ономе што вам се не допада.
Сваког јутра, кад се пробудите, причајте са собом у огледалу. Погледајте себе у очи и реците себи све добре ствари које сте учинили претходног дана. На крају реците себи да вредите и да вам је то важно.
Пре одласка на спавање причајте поново са собом пред огледалом. Реците себи све добре ствари које сте нучинили тог дана (обичне: помогли сте у спремању куће, били сте љубазни према комшији, научили сте нешто ново и тд.). На крају реците себи да вредите. Било би добро да у неком периоду (десетак или више дана, свакодневно бележите све добро што сте урадили).На крају, када прочитате белешке, видећете да сте много тога позитивног и доброг урадили, како за себе, тако и за своје окружење.
Предлажемо неколико ефикасних корака и стицању самопоуздања
- Не поредите се са другима и не тражите одобравање од других
- Не одустајте од своји жеља, осим ако процените да не можете да их остварите услед објективних околности
- Не поистовећујте се са својим мислима, емоцијама, жељама, сећањима – будите увек свесни свог постојања овде и сада
- Вреднујте само своје понашање и поступке, никада себе
- Будите спремни да мењате своје понашање, навике и схватања
- Не опирите се негативним осећањима, покушајте да их превазиђете
- Не приморавајте себе на нешто што заиста не желите
- Преузмите одговорност за све што радите, али не кривите себе за грешке које сте претходно учинили, јер то увек можете поправити.
Будите одговорни и останите здрави!
Драгана Митровић, професор педагогије
Стручни сарадник – педагог у Дому ученика средњих школа Књажевац